07/06/2024

Deutschland und Polen: Co Niemcy myślą o Polsce?

 

[Monika]

 

Polska i Niemcy, dwa sąsiednie kraje o bogatej i skomplikowanej historii, od wielu lat budują swoje relacje na różnych płaszczyznach – politycznej, gospodarczej i kulturalnej. Jak Niemcy postrzegają Polskę? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale można wskazać kilka kluczowych aspektów, które kształtują niemieckie opinie o naszym kraju.

 

Polska w Unii Europejskiej

 

Z badań i analiz przeprowadzonych przez różne instytucje wynika, że Niemcy postrzegają Polskę jako kluczowego partnera w Unii Europejskiej. Jak podkreśla dr Agnieszka Łada-Konefał z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt w podcaście AHK, Europa jest silna tylko razem z Polską. Polska jest dla Niemiec ważnym partnerem zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym. Współpraca na forum unijnym, zwłaszcza w kwestiach związanych z polityką wschodnią, energetyką czy bezpieczeństwem, jest nieoceniona.

 

Gospodarcze relacje

 

Niemcy doceniają dynamiczny rozwój polskiej gospodarki i uważają Polskę za ważnego partnera handlowego. Wielu niemieckich przedsiębiorców inwestuje w Polsce, a polsko-niemiecka wymiana handlowa osiąga imponujące wyniki. Niemcy chwalą Polaków za ich pracowitość, innowacyjność i przedsiębiorczość.

 

Kultura i społeczeństwo

 

Polska kultura i tradycje są coraz bardziej doceniane w Niemczech. Niemcy z zainteresowaniem odkrywają polską literaturę, film, muzykę i sztukę. Korespondenci ARD w podcaście „In Polen” poza interpretacją najważniejszych wydarzeń, często poruszają tematy związane z polską kulturą, a także opisują swoje codzienne doświadczenia w Polsce. W ostatnim odcinku wspomnianego podcastu dziennikarze dzielili się wrażeniami kulinarnymi po zjedzeniu chłodnika – tradycyjnej polskiej zupy podawanej na zimno.

 

Wybrane opinie Niemców o Polsce

 

Redakcja Deutsche Welle (DW.com) z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do UE przeprowadziła sondę uliczną. Zapytali Niemców, co wiedzą o Polsce i jak oceniają obecność Polski w Unii Europejskiej. Jak się okazało Niemcy często podkreślają ważność współpracy z Polską w kontekście europejskim. Według nich Polska odgrywa istotną rolę w kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej. Silna Polska to silna Europa, a stabilne i partnerskie relacje są kluczem do wspólnego sukcesu.

 

Miałam okazję studiować w Polsce i w Niemczech, a później również pracować. Dlatego z wielkim sentymentem obejrzałam nagranie, bo pamiętam, z jakimi ograniczeniami musiałam się mierzyć i jak bardzo na plus zmieniła się sytuacja na przestrzeni kilkunastu lat. Niespodzianką była dla mnie odpowiedź na pytanie: „Z czym kojarzy Ci się Polska?” Poza pierogami, Bałtykiem i bursztynem pojawiły się studia medyczne. Dużo niemieckich studentów, z powodu ograniczonych miejsc na rodzimych uniwersytetach, wybiera studia w Polsce. Zachęcam do zapoznania się z całym materiałem przygotowanym przez Agnieszkę Rycicką i Annę Macioł-Holthausen – link.

 

Na stronie DW.com znajdziesz również przegląd niemieckiej prasy i niemieckojęzycznych mediów w kontekście wydarzeń w Polsce – link

 

Wizyta w Polsce

 

Relacje polsko-niemieckie są bogate i wielowymiarowe. Niemcy doceniają Polskę jako ważnego partnera w Unii Europejskiej, dynamicznie rozwijający się rynek oraz kraj o bogatej kulturze i tradycjach. Współpraca na różnych płaszczyznach przynosi korzyści obu stronom i przyczynia się do budowania silnej i zjednoczonej Europy.

 

Ogromny wpływ na postrzeganie Polski ma to, czy ktoś miał okazję odwiedzić Polskę zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych. Wizyta w naszym kraju pozwala dostrzec piękno, różnorodność, ale także imponujący rozwój Polski.

 

Dla pełniejszego obrazu warto zapoznać się z opiniami ekspertów i korespondentów, które można znaleźć w podcaście AHK i ARD oraz w publikacjach dostępnych na stronach DW.com. Przykłady te pokazują, jak wiele wspólnych tematów i interesów łączy oba kraje, oraz jak ważne są wzajemne relacje dla przyszłości obu narodów.

 

A jeżeli wolisz wersję książkową to polecam „Wrogowie, obcy, przyjaciele – Polska i Niemcy” autorstwa Rolfa Nikela – ambasadora Niemiec w Polsce w latach 2014-2020. Będzie to mocna lektura, napisana z dużym rozmachem i raczej nie do poduszki.

 

Źródła:

Podcast AHK; Studio AHK Polska #1; 

Podcast ARD; „In Polen”; 

DW.com; Niemcy o Polsce w UE: „Europa jest silna tylko z Polską”; 

DW.com; Niemiecka prasa o Polsce; 

„Wrogowie, obcy, przyjaciele – Polska i Niemcy”; Rolf Nikel; 

 

Pobieranie rozpocznie się automatycznie
po podaniu adresu e-mail.