brak_drewna_opałowego

13/07/2022

Teraz Niemcy szturmują handel drewnem opałowym

Na początku Covida był to papier toaletowy, teraz są to piece i drewno opałowe: zaniepokojeni kryzysem gazowym Niemcy robią zapasy.
W wyniku wojny na Ukrainie w całych Niemczech zaczęło brakować pieców i drewna opałowego. Jak podają źródła branżowe, wykonawcy i instalatorzy pieców z trudem utrzymują się przy zamówieniach od zaniepokojonych klientów, którzy chcą zainstalować w swoim domu lub mieszkaniu dodatkową opcję ogrzewania. W związku z tym osoby, które chcą zainstalować piec na drewno obecnie muszą również przynieść ze sobą dużo czasu.

“Obecnie średnio mijają co najmniej trzy miesiące, zanim konstruktor pieca może w ogóle odpowiedzieć na zapytanie klienta i przedstawić odpowiednią ofertę” – mówi t-online Frank Ebisch, rzecznik prasowy Niemieckiego Związku Instalacji Sanitarnych, Ogrzewania i Klimatyzacji (ZVSHK). W niektórych przypadkach czas oczekiwania jest jeszcze dłuższy, nawet do roku.

Jest więcej niż mało prawdopodobne, że układanie nawierzchni rozpocznie się w tym roku. Obecne obciążenie pracą jest po prostu zbyt duże. Firmy pracują już na pełnych obrotach” – kontynuuje Ebisch.

Brakuje również drewna opałowego
Ale nie tylko piece są poszukiwane. Sprzedawcy drewna opałowego w całym kraju również borykają się z natłokiem klientów i w wielu miejscach nie mogą już sprostać niebotycznie zwiększonemu popytowi. “Rynek został wymieciony do czysta”, mówi Klaus Egly, pierwszy przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Drewna Opałowego, w rozmowie z t-online. “To jak łut szczęścia, jeśli teraz można jeszcze dostać drewno opałowe”. Utrudnienia wywołują zarówno gwałtownie rosnące ceny gazu i oleju opałowego, jak i obawy, że następnej zimy ogrzewanie może pozostać całkowicie zimne. Egly mówi: “Niemcy boją się, że w zimie ogrzewanie będzie wyłączone. Jest panika.”
Mówi jednak, że istnieją duże różnice regionalne. Szczególnie w aglomeracjach miejskich trudno jest zdobyć drewno opałowe.

Rzecznik prasowy ZVSHK, Ebisch, również mówi, że ludzie są “kompletnie zaniepokojeni”:
“Czy zimą gaz będzie jeszcze płynął? Jak drogi będzie wtedy? Jakie mam alternatywy?” Drewno jako domowe źródło energii staje się “prawdziwą alternatywą, nawet poza czynnikiem dobrego samopoczucia, jakim jest otwarty ogień, który zawsze był popularny”.

Problemy z dostawą elektroniki i cegieł ogniotrwałych

Problem polega na tym, że podobnie jak w innych branżach, również producenci pieców cierpią na problemy z dostawami. To dodatkowo opóźnia realizację zamówień. Według raportu, problem dotyczy nie tylko części importowanych, z których wiele pochodzi z Chin. Według Ebischa nowe piece zawierają obecnie także części elektroniczne, które np. elektronicznie sterują powietrzem do spalania.“ Tutaj również występują w tej chwili deficyty, tak jak brakuje ogniotrwałych cegieł ogniotrwałych, którymi wykłada się palenisko pieca” – mówi Ebisch
z Centralnego Związku Instalacji Sanitarnych, Grzewczych i Klimatyzacyjnych.W przypadku drewna opałowego niedobory mają inną przyczynę. “Drewno nigdy nie było nieskończone” – mówi Egly. “Zawsze były lata, kiedy był wyprzedany i trudno było zdobyć opał”.

“Krajowe leśnictwo nie może już dostarczać”. W tej chwili rynek jest wyprzedany. Dzieje się tak dlatego, że drewno opałowe musi być suszone w czasochłonnym procesie i nie może być produkowane szybko. W każdym razie “znajdujemy się w punkcie, w którym krajowy sektor leśny nie może już dłużej spełniać swoich zadań. 
W Bundesverband Brennholz zorganizowanych jest około 100 firm, które według Egly’ego wprowadzają na rynek prawie wyłącznie drewno opałowe z produkcji krajowej. Spodziewa się, że w przyszłym roku rynek znów się uspokoi.

Drewno stało się droższe

Do tego czasu jednak będzie on kosztowny dla konsumentów. Wysoki popyt i wzrost cen paliw nie kończy się na drewnie opałowym i pellecie. Według danych Niemieckiego Instytutu Peletu ich średnia cena od stycznia 2021 roku wzrosła niemal dwukrotnie – z 238,05 euro w tym czasie do 431,56 euro za tonę w czerwcu. Jednak według Instytutu Pelletu, koszty za kilowatogodzinę są nadal znacznie niższe niż

w przypadku ogrzewania olejowego lub gazowego.Przez lata piece opalane drewnem były cierniem w boku niektórych ekologów.W zasadzie spalanie drewna jest uważane za neutralne dla klimatu, ponieważ uwalnia tylko tyle CO2, ile drzewo wchłonęło w ciągu swojego życia. Warunkiem jest jednak to, że drzewa również odrastają w odpowiedniej liczbie.Pelety zalicza się więc do odnawialnych źródeł energii,

a na instalację systemu grzewczego na pellety są dotacje rządowe. Kłody są uważane za bardziej problematyczne. Szczególnie w starych, niskoemisyjnych piecach powstaje sadza i inne zanieczyszczenia – ostrzega Federalna Agencja Ochrony Środowiska. Jeżeli właściciele pieców będą w stanie odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w drewno, to w wielu niemieckich dzielnicach mieszkaniowych piece

w nadchodzącej zimie będą prawdopodobnie rozpalane częściej niż dotychczas.

Zlecić serwisowanie ogrzewania

To, jak długo będzie trwał pęd do pieców na drewno, to z kolei “spojrzenie w kryształową kulę”, mówi Ebisch. “Ale politycy już teraz zaklinają ludzi na trudną sytuację zaopatrzeniową w zimie, jeśli chodzi o ogrzewanie. Dlatego teraz najważniejsze jest oszczędzanie energii cieplnej i kosztów ogrzewania.”

Jego rada: “Konserwacja i optymalizacja systemu grzewczego może pomóc. Dlatego polecam skontaktować się z lokalnym inżynierem ogrzewania. Firmy starałyby się zrobić wszystko, aby pomóc – nawet wtedy, gdy pracują na pełnych obrotach.